# RACM18-24SER
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACM18-24SER
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racm18-24ser
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racm18-24ser#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/09/44/12094475-945-3129-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 750mA
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** IP68, Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 18 W
- **Size:** 2.09" L x 2.00" W x 0.98" H (53.0mm x 51.0mm x 25.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC