Part Number: RACM150-24S Manufacturer: Recom Power Category: Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board) Subcategory: AC DC Converters Product URL: https://distyparts.com/product/racm150-24s RFQ URL: https://distyparts.com/product/racm150-24s#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/45/06/12450641-945-2290-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/06/12450641-945-2290-ND.jpg Summary: RACM150-24S is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Recom Power and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RACM150-24S is a ac dc converters from Recom Power. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: Medical Approval Agency: CE, cURus Current: 5.6 A Efficiency: 92% Features: Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input Mounting Type: Chassis Mount Number of Outputs: 1 Operating Temperature: -25°C ~ 80°C (With Derating) Power (Watts): 150W Size: 4.60" L x 2.44" W x 1.94" H (116.8mm x 62.0mm x 49.2mm) Type: Enclosed Voltage: 4 kV Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/recom-power Category Page: https://distyparts.com/category/power-supplies-externalinternal-off-board/ac-dc-converters Canonical URL: https://distyparts.com/product/racm150-24s