# RACM150-24S/F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACM150-24S/F
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racm150-24s-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racm150-24s-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/06/12450641-945-2290-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 6.25 A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 4.60" L x 2.44" W x 1.94" H (116.8mm x 62.0mm x 49.2mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV