# RACM130E-12SK/OF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACM130E-12SK/OF
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racm130e-12sk-of
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racm130e-12sk-of#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, EAC
- **Current:** 10.8 A
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 130W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV