# RACG100-12S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RACG100-12S
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/racg100-12s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/racg100-12s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 8.5 A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 5.08" L x 3.86" W x 1.50" H (129.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV