# RAC60-05SB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC60-05SB
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac60-05sb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac60-05sb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/09/47/12094727-945-1099-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 82%
- **Features:** SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60 W
- **Size:** 4.29" L x 2.30" W x 1.20" H (109.0mm x 58.5mm x 30.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 265 VAC