# RAC48-15S/OF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC48-15S/OF
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac48-15s-of
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac48-15s-of#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/51/30/12513025-945-2216-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 3.2 A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 48W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV