# RAC40-15SB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC40-15SB
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac40-15sb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac40-15sb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/09/61/12096143-945-3327-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 2.67A
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40 W
- **Size:** 3.50" L x 2.50" W x 1.06" H (89.0mm x 63.5mm x 27.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC