# RAC40-05SA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC40-05SA
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac40-05sa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac40-05sa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Current:** 8A
- **Efficiency:** 79%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40 W
- **Size:** 3.50" L x 2.50" W x 1.08" H (89.0mm x 63.5mm x 27.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC