# RAC3.5-05SK/277
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC3.5-05SK/277
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac3-5-05sk-277
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac3-5-05sk-277#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/09/38/12093805-945-3193-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 700mA
- **Efficiency:** 80%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 3.5 W
- **Size:** 1.25" L x 1.05" W x 0.86" H (31.7mm x 26.7mm x 21.8mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC