# RAC25-24SK/480
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC25-24SK/480
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac25-24sk-480
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac25-24sk-480#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Laboratory
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 1.04A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Baseplate
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 25 W
- **Size:** 3.28" L x 1.83" W x 1.20" H (83.2mm x 46.4mm x 30.4mm)
- **Standard Number:** 61010-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 528 VAC