# RAC20-24SA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC20-24SA
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac20-24sa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac20-24sa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Current:** 840mA
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.76" L x 1.89" W x 0.88" H (70.0mm x 48.0mm x 22.3mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC