# RAC20-15DK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC20-15DK
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac20-15dk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac20-15dk#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/09/42/12094255-945-3240-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 670mA, 670mA
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** IP20, Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)