# RAC20-12SB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC20-12SB
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac20-12sb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac20-12sb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Current:** 1.66A
- **Efficiency:** 82%
- **Features:** SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.3mm x 27.2mm x 23.8mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC