# RAC20-05SK/277
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC20-05SK/277
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac20-05sk-277
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac20-05sk-277#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 4A
- **Efficiency:** 84%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC