# RAC150-24SG/ENC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC150-24SG/ENC
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac150-24sg-enc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac150-24sg-enc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus, EAC
- **Current:** 6.25 A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 125W (150W Forced Air)
- **Size:** 4.13" L x 2.44" W x 1.38" H (105.0mm x 62.0mm x 35.0mm)
- **Type:** Enclosed, Conformal Coated
- **Voltage:** 3 kV