# RAC15-15DA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC15-15DA
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac15-15da
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac15-15da#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/09/46/12094699-945-1085-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Current:** 500mA, 500mA
- **Efficiency:** 77%
- **Features:** SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 2.91" L x 2.13" W x 0.88" H (74.0mm x 54.0mm x 22.3mm)