# RAC15-12DB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC15-12DB
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac15-12db
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac15-12db#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Current:** 625mA, 625mA
- **Efficiency:** 82%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 2.52" L x 1.80" W x 0.94" H (64.0mm x 45.6mm x 23.8mm)