# RAC15-0512TA-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC15-0512TA-ST
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac15-0512ta-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac15-0512ta-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 200 mA
- **Efficiency:** 68%
- **Features:** DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 3
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15W
- **Size:** 4.41" L x 2.51" W x 1.09" H (111.9mm x 63.7mm x 27.6mm)