# RAC10E-05SK/277
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC10E-05SK/277
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac10e-05sk-277
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac10e-05sk-277#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Baseplate
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 65°C
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.80" L x 1.00" W x 0.85" H (45.7mm x 25.4mm x 21.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC