# RAC10-24SB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC10-24SB
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac10-24sb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac10-24sb#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/94/5-/10/945-1075-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/94/5-/10/945-1075-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Current:** 417mA
- **Efficiency:** 72%
- **Features:** SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.3mm x 27.2mm x 23.8mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC