# RAC10-12SA-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC10-12SA-ST
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac10-12sa-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac10-12sa-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 833 mA
- **Efficiency:** 74%
- **Features:** DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10W
- **Size:** 3.78" L x 2.12" W x 1.06" H (96.0mm x 53.9mm x 27.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV