# RAC10-05SK/277
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC10-05SK/277
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac10-05sk-277
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac10-05sk-277#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 82%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 80 ~ 305 VAC