# RAC04-24SGA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RAC04-24SGA
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rac04-24sga
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rac04-24sga#rfq
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 170mA
- **Efficiency:** 80%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 4 W
- **Size:** 1.46" L x 0.94" W x 0.59" H (37.0mm x 24.0mm x 15.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC