Part Number: RA4405K100-FA Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE) Category: Capacitors Subcategory: Film Capacitors Product URL: https://distyparts.com/product/ra4405k100-fa RFQ URL: https://distyparts.com/product/ra4405k100-fa#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/21/46/82/2146820-338-4484-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/84/2149842-338-4482-ND.jpg Summary: RA4405K100-FA is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Cornell Dubilier Electronics (CDE) and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RA4405K100-FA is a film capacitors from Cornell Dubilier Electronics (CDE). DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression Capacitance: 4 µF Dielectric Material: Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Features: Low ESR; Low ESL; Long Life Height: 0.382" (9.70mm) Lead Spacing: 0.394" (10.00mm) Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Size: 0.449" L x 0.201" W (11.40mm x 5.10mm) Termination: PC Pins Tolerance: ±10% Voltage Rating: 100V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cornell-dubilier-electronics-cde Category Page: https://distyparts.com/category/capacitors/film-capacitors Canonical URL: https://distyparts.com/product/ra4405k100-fa