# RA4405K100-FA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RA4405K100-FA
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ra4405k100-fa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ra4405k100-fa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/84/2149842-338-4482-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 4 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- **Features:** Low ESR; Low ESL; Long Life
- **Height:** 0.382" (9.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.449" L x 0.201" W (11.40mm x 5.10mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V