Part Number: R9A07G054L18GBG#AC0 Manufacturer: Renesas Category: Embedded Subcategory: Microprocessors Product URL: https://distyparts.com/product/r9a07g054l18gbg-ac0 RFQ URL: https://distyparts.com/product/r9a07g054l18gbg-ac0#rfq Summary: R9A07G054L18GBG#AC0 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Renesas and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: R9A07G054L18GBG#AC0 is a microprocessors from Renesas. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Co: ARM® Mali-G31, Multimedia; NEON™ SIMD Core Processor: ARM® Cortex®-A55, ARM® Cortex®-M33 Display & Interface Controllers: LCD, MIPI/CSI, MIPI/DSI Ethernet: 10/100/1000Mbps (2) Graphics Acceleration: Yes Mounting Type: Surface Mount Number of Cores: 2 Core, 64-Bit Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) RAM Controllers: DDR3L, DDR4 Speed: 200MHz, 1.2GHz Supplier Device Package: 551-LFBGA (21x21) USB: USB 2.0 (2) Voltage: 1.8V, 3.3V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/renesas Category Page: https://distyparts.com/category/integrated-circuits-ics/embedded/microprocessors Canonical URL: https://distyparts.com/product/r9a07g054l18gbg-ac0