# R8A77230D400BG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R8A77230D400BG
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r8a77230d400bg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r8a77230d400bg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, MMC/SD, UART/USART, USB
- **Core Processor:** SH-4A
- **Core Size:** 32-Bit
- **Data Converters:** A/D 4x10b SAR
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 170
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External, Internal
- **Peripherals:** DMA, LCD, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 16K x 8
- **Speed:** 400MHz
- **Supplier Device Package:** 449-FBGA (21x21)
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V