# R88M-G20030H-S2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R88M-G20030H-S2
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Motors - AC, DC
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r88m-g20030h-s2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r88m-g20030h-s2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.433" (11.00mm)
- **Encoder Type:** Incremental
- **Features:** Key
- **Function:** Servomotor
- **Length:** 1.181" (30.00mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 2.756" (70.00mm)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Power:** 200W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
- **Termination Style:** Cable with Connector
- **Torque:** 90.65 / 640
- **Type:** AC Motor
- **Voltage:** 200VAC