# R87T-A4A15MP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R87T-A4A15MP
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r87t-a4a15mp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r87t-a4a15mp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 71.5 CFM (2.00m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 40.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 14.00W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.150 in H2O (37.3 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 200VAC
- **Weight:** 1.3 lbs (589.7 g)
- **Width:** 38.00mm