# R8003KNXC7G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R8003KNXC7G
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r8003knxc7g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r8003knxc7g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 800 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 11.5 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 300 pF @ 100 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 36W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 1.8Ohm @ 1.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-220FM
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4.5V @ 2mA