# R75LN41004000K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R75LN41004000K
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r75ln41004000k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r75ln41004000k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/00/2145006-399-12708-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.870" (22.10mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 560V