# R71MF24704000J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R71MF24704000J
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r71mf24704000j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r71mf24704000j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/92/2144928-399-12454-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC)
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.358" (9.10mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Size:** 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 420V