# R61-11AD10-U
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R61-11AD10-U
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Time Delay Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r61-11ad10-u
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r61-11ad10-u#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 10A @ 240VAC/30VDC
- **Delay Time:** 0.05 Sec ~ 100 Hrs
- **Function:** Programmable (Delay-On-Release)
- **Mounting Type:** Socketable
- **Relay Type:** Mechanical Relay
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)
- **Timing Adjustment Method:** Hand Dial
- **Timing Initiate Method:** External Control Switch
- **Voltage:** 24 ~ 240VAC, 12 ~ 125VDC