# R60EI42204030K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R60EI42204030K
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r60ei42204030k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r60ei42204030k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/92/2144928-399-12454-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- **Height:** 0.575" (14.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V