Part Number: R6015ENX Manufacturer: ROHM Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Product URL: https://distyparts.com/product/r6015enx RFQ URL: https://distyparts.com/product/r6015enx#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/84/24/06/8424066-R6015ENX-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/90/8119907-497-12652-5-ND.jpg Summary: R6015ENX is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by ROHM Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: R6015ENX is a transistors - fets, mosfets - single from ROHM Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 15A (Tc) Drain to Source Voltage (Vdss): 600 V Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V FET Type: N-Channel Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 40 nC @ 10 V Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 910 pF @ 25 V Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: 150°C (TJ) Power Dissipation (Max): 40W (Tc) Rds On (Max) @ Id, Vgs: 290mOhm @ 6.5A, 10V Supplier Device Package: TO-220FM Technology: MOSFET (Metal Oxide) Vgs (Max): ±20V Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 1mA Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/rohm-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-fets-mosfets-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/r6015enx