# R6012JNXC7G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R6012JNXC7G
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r6012jnxc7g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r6012jnxc7g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 600 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 15V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 28 nC @ 15 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 900 pF @ 100 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 60W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 390mOhm @ 6A, 15V
- **Supplier Device Package:** TO-220FM
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 7V @ 2.5mA