Part Number: R6007KNJTL Manufacturer: ROHM Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Product URL: https://distyparts.com/product/r6007knjtl RFQ URL: https://distyparts.com/product/r6007knjtl#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/J2/50/RSJ250P10FRATLDKR-ND.jpg Summary: R6007KNJTL is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by ROHM Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: R6007KNJTL is a transistors - fets, mosfets - single from ROHM Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 7A (Tc) Drain to Source Voltage (Vdss): 600 V Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V FET Type: N-Channel Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 14.5 nC @ 10 V Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 470 pF @ 25 V Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ) Power Dissipation (Max): 78W (Tc) Rds On (Max) @ Id, Vgs: 620mOhm @ 2.4A, 10V Supplier Device Package: LPTS Technology: MOSFET (Metal Oxide) Vgs (Max): ±20V Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 1mA Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/rohm-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-fets-mosfets-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/r6007knjtl