# R6007KNJTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R6007KNJTL
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r6007knjtl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r6007knjtl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/J2/50/RSJ250P10FRATLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 7A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 600 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 14.5 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 470 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 78W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 620mOhm @ 2.4A, 10V
- **Supplier Device Package:** LPTS
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 5V @ 1mA