# R6006JND3TL1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R6006JND3TL1
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r6006jnd3tl1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r6006jnd3tl1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RB/09/5B/RB095BGE-60TLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 600 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 15V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 15.5 nC @ 15 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 410 pF @ 100 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 86W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 936mOhm @ 3A, 15V
- **Supplier Device Package:** TO-252
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 7V @ 800µA