# R5S72630P200FP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R5S72630P200FP
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r5s72630p200fp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r5s72630p200fp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, I²C, SCI, Memory Card, SSU, USB
- **Core Processor:** SH2A-FPU
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x10b; D/A 2x8b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 82
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, LCD, POR, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 80K x 8
- **Speed:** 200MHz
- **Supplier Device Package:** 240-QFP (32x32)
- **Voltage:** 1.1V ~ 3.6V