# R5F72865N100FA#U2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R5F72865N100FA#U2
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r5f72865n100fa-u2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r5f72865n100fa-u2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, I²C, SCI, SSU, USB
- **Core Processor:** SH2A
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 12x12b, 2x8b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 101
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 24K x 8
- **Speed:** 100MHz
- **Supplier Device Package:** 176-LFQFP (20x20)
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V