# R5F72434D100FP#U0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R5F72434D100FP#U0
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r5f72434d100fp-u0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r5f72434d100fp-u0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SCI
- **Core Processor:** SH2A
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 63
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 256KB (256K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 12K x 8
- **Speed:** 100MHz
- **Supplier Device Package:** 100-LFQFP (14x14)
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V