# R5F61663RD50FPV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R5F61663RD50FPV
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r5f61663rd50fpv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r5f61663rd50fpv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
- **Core Processor:** H8SX
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x10b; D/A 2x8b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 92
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 384KB (384K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 40K x 8
- **Speed:** 50MHz
- **Supplier Device Package:** 144-LFQFP (20x20)
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V