# R5F213M6QNNP#U0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R5F213M6QNNP#U0
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r5f213m6qnnp-u0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r5f213m6qnnp-u0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/37/03/8037038-296-52445-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SIO, SSU, UART/USART
- **Core Processor:** R8C
- **Core Size:** 16-Bit
- **EEPROM Size:** 4K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 18
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, Voltage Detect, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2.5K x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 40-HWQFN (6x6)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V