# R5F212K2SDFP#X6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R5F212K2SDFP#X6
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r5f212k2sdfp-x6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r5f212k2sdfp-x6#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/R5/F2/12/R5F21276SNFP_X6DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** LINbus, SIO, UART/USART
- **Core Processor:** R8C
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 9x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 25
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, Voltage Detect, WDT
- **Program Memory Size:** 8KB (8K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 32-LQFP (7x7)
- **Voltage:** 2.2V ~ 5.5V