# R5F21264K055FP#U0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R5F21264K055FP#U0
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r5f21264k055fp-u0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r5f21264k055fp-u0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, LINbus, SIO, SSU, UART/USART
- **Core Processor:** R8C
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 12x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 25
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** External, Internal
- **Peripherals:** LED, POR, Voltage Detect, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (16K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 32-LQFP (7x7)
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V