# R55-11A20-240F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R55-11A20-240F
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r55-11a20-240f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r55-11a20-240f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 240VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 25 A
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 65°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)