# R4S190-AC02-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R4S190-AC02-10
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r4s190-ac02-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r4s190-ac02-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 230.0 CFM (6.44m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, VDE, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Noise:** 50.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 122°F (50°C)
- **Power (Watts):** 47W
- **Size:** Round - 190mm Dia
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 68.60mm