# R4N-2014-23-1110-WT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** R4N-2014-23-1110-WT
- **Manufacturer:** Altech Corporation
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/r4n-2014-23-1110-wt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/r4n-2014-23-1110-wt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 6 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Operate Time:** 13 ms
- **Operating Temperature:** -40° ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 3 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 14 Pin